منوهای نصب در پنل مدیریت

دوره آموزش برنامه نویس اسکرچ محیط زیستی  مقدماتی (سطح D)

 

سلام دوستان خوبم

در این دوره شما با مفاهیم و مقدمات برنامه نویسی اسکرچ آشنا می‌شوید. در دوره برنامه نویسی اسکرچ محیط زیستی سطح D با مثالهای محیط زیستی شما قادر خواهید بود شخصیت بازی و پشت صحنه های مختلف را بسازید و همچنین برای شخصیت ساخته شده صدا و حرکت بگذارید. شما میتونید رنگ شخصیت ، اندازه و همچنین جهت حرکتش را تغییر بدید. ارسال پیام بین شخصیتها و کلی نکات مقید یاد بگیرید.

 

باشرکت در این دوره شما به فایلهای پروژه مرتبط به این دوره  آموزشی دسترسی خواهید داشت .

در دوره آموزشی برنامه نویس اسکرچ سطح D   کلیه مثالها با استفاده از محتوای مورد تایید برنامه صیانت از منابع آب و محیط زیست تهیه شده است و شما میتونید از  نکاتی که در این مثالها یاد میگیرید در پروژه های خود و همچنین مسابقه ها و جشنواره ها، مخصوصا جشنواره ملی آب استفاده کنید.

دوستان خوبم ، برای اینکه مهارت لازم برای ساخت بازی یا انیمیشن مورد علاقه خودتان را بدست بیارید بایدخیلی  تمرین کنید و حداقل چند پروژه برای هر درس درست کنید . برنامه نویسی نیاز به تمرین داره و باید بعد از هر جلسه دستوراتی که یاد گرفتید را در پروژه دلخواهتون بکار ببرید .

.امیدورم از این دوره لذت ببرید.

راستی یادم رفت بگم که ما در حال تهیه مثال های بیشتری هستیم و این دوره مرتب در حال بروز رسانی است. بنابر این بعد از ثبت نام و شرکت دوره، مرتب به بسته دوره آموزشی سر بزنید تا از پروژه ها و جلسات  اضافه شده با خبر بشید.

برای استفاده از این دوره ابتدا نرم افزار اسکرچ را از منوی راهنمای سایت دانلود کرده و  سپس در کامپیوتر خود نصب نمایید.مراحل نصب در همان بخش توضیح داده شده است.

لینک راهنمای نصب نرم افزار اسکرچ

لینک دانلود نرم افزار اسکرچ و فارسی ساز آن

 

سوالات متداول

نیازی به هیچ پیش زمینه و دانشی نیست.

این دوره بصورت مجازی در سایت اسکرچ محیط زیستی برگزار می شود و شما با خریداری این دوره وارد محیط آموزش مجازی می شوید و میتوانید جلسات آموزشی را به ترتیب دنبال کنید.

پس از پایان هر جلسه تمرینات را انجام دهید. تا مطالب در ذهنتان باقی بماند.

با استفاده از اسکرچ نسخه 2 واسکرچ نسخه 3 بصورت افلاین میتوانید برنامه های تان را بدون نیاز به اینترنت بنویسید

برای ساخت بازی و انیمیشن محیط زیستی محیط برنامه نویسی اسکرچ بصورت بومی سازی شده در اختیار شما قرار= دارد . شما میتوانید از طریق این بخش بصورت آن لاین پروژه های خود را ساخته و در سیستم خودتان ذخیره کنید.

برنامه درسی دوره

بخش اول - چرخه آب در طبیعت
جلسه D-1 معرفی محیط اسکرچ 00:05:30
در این جلسه شما با محیط برنامه نویسی اسکرچ و مفاهیمی همچون صفحه مختصات، نوار منو، نحوه‌ تغییر زبان برنامه، ذخیره کردن پروژه، پشت صحنه، اسپرایت ها و بک دراپ ها و چگونگی استفاده از آن ها، تب فرمان ‌ها و قسمت‌ های مختلف آن، حالتهای مختلف یک شخصیت، موقعیت ها و مختصات صفحه نمایش اسکرچ، و همچنین  با محیط صدا آشنا میشوید.
جلسه 1-D-1 آشنائی با محیط نقاشی 00:18:00
در این جلسه شما  با محیط نقاشی در اسکرچ  و نحوه ایجاد یک اسپرایت (شخصیت بازی یا انیمیشن) بک دارپ (پشت صحنه) آشنا می شوید . اسپرایت و بک دراپ دو جزء اصلی برنامه نویسی اسکرچ و یا بهتر است بگوییم همه برنامه های مربوط به ساخت بازی می باشند. در این جلسه  تفاوت محیط Vector و  Bitmap، نحوه رنگ آمیزی، رسم اشکال هندسی، نوشتن متن، برش تصویر و اضافه کردن تصاویر مورد نظر به محیط نقاشی، حذف بک گراند تصویر ،  پاک کردن و کپی کردن نیز آشنا خواهید شد.
جلسه D-1-2 آشنائی با محیط صدا 00:11:00
صدا گذاری در یک پروژه بازی یا انیمشین به پروژه روح میده و تقریبا هیچ بازی یا انیمیشنی بدون صدا ساخته نمیشه. در این جلسه شما با محیط صدا در اسکرچ آشنا میشوید و با ابزارهای ویرایش صدا و همچنین دستورات مربوط به صدا گذاری روی یک اسپرایت آشنا می شوید.
جلسه D-2 حرکت بخار آب 00:07:00
در این جلسه شما با بلاک های مجموعه motion که مربوط به حرکت اسپرایت هستند آشنا می شوید، دستورات حرکتی یکی از پرکاربردترین دستورات برنامه نویسی اسکرچ میباشد. حرکت  یک اسپرایت برای ساخت بازی های متحرک و انیمیشن جذاب ترین بخش ساخت یک بازی و انیمیشن می باشد .  در این جلسه با بخش های مختلفی نظیر  ویژگی های یک اسپرایت، تعیین مختصات، حرکت اسپرایت، تکرار محدود و  نامحدود آشنا میشوید.
جلسه D-3 تابش خورشید 00:08:00
در این جلسه  نحوه حرکت خورشید و تابش آن را یاد میگیریم و با برخی از بلاکهای مربوط به مجموعه  Looks آشنا می شویم
جلسه 4-D تشکیل ابر ( ارسال پیام) 00:06:00
تا اینجا یاد گرفتیم که بخار وقتی به بالا میره بعد از مدت چند ثانیه ابرها شروع به پدیدار شدن میکنند . در این جلسه میخوایم نشون بدیم که چجوری بخار وقتی تا یه اندازه ای به  آسمون میره به ابر میگه که خودش رو نشون بده و اینحوری ابر دیگه منتظر نمی مونه و هر وقت پیام بخار آب رو دریافت کرد ظاهر میشه.
جلسه D-4-1 تعاملی کردن پروژه 00:07:00
دوستان خوبم می دونید فرق بین انیمشین و بازی های رایانه ای چیه؟  اگر پاسختون اینه که در اجرای یک انیمشین ، کاربر هیچ نقشی نداره ولی در یک بازی  کاربر میتونه به اون بازی یک سری فرمانهائی بده و یا کنترل بازی رو دست خودش بگیره  درست گفتید. در این جلسه میخوایم پروژه چرخه آب در طبیعت را کمی به یک بازی نزدیک کنیم البته فقط کمی!!
جلسه D-5 جلوه های گرافیکی 00:07:00
جلسه D-6 حرکت ابرها ، برخورد و ایجاد صاعقه 00:09:00
در این جلسه شما با بلاک های  Change size,Set size از مجموعه بلاک های Looks برای تغییر اندازه اسپرایت و  قرار دادن سایز اسپرایت روی یک درصد مشخص و همچنین نحوه ایجاد صاعقه آشنا می شود.
جلسه 7-D افزودن صدا به پروژه 00:05:00
جلسه D-8 تشکیل آبهای زیر زمینی 00:08:00
در این جلسه شما با دستورات شرطی آشنا می شوید . همانطور که میدانید بخشی از  باران بعد از جاری شدن در سطح زمین به درون زمین نفوذ میکنه و تشکیل های آبهای زیر زمینی را می دهد . در این قسمت شما یاد میگیرد که چگونه میتونیم با دستورات شرطی برخورد قطرات آب باران با زمین را تشخیص و سپس تشکیل آبهای زیر زمینی را نمایش بدیم
جلسه D-8-1 افزودن راوی ( بصورت صوتی و متنی) 00:06:00
برخی از بازی ها و انیمشن ها یک راوی دارند . در این جلسه میخواهیم کل داستانمون از زبان یک راوی بیان بشه . در این جلسه شما با  بلاک های مجموعه Looks به نام Say hello for 2 secs  برای نمایش صحبتهای اسپرایت، و بلاک  Play sound از مجموعه Sound برای اجرای صدا در محیط برنامه نویسی آشنا خواهید شد.
جلسه D-9 تکمیل پروژه چرخه آب 00:08:00
بخش دوم محیط آن لاین اسکرچ
جلسه 10-D آشنائی با محیط آن لاین اسکرچ – مروری در سایت اسکرچ آن لاین 00:07:00
در این جلسه شما با محیط آن لاین اسکرچ آشنا میشوید. در اسکرچ ان لاین در حال حاضر در حدود 50 میلیون دانش آموز و مربی عضو هستند و در حدود 50 میلیون پروژه به اشتراک گذاشته شده است. از این جلسه به بعد شما یاد میگیرید که چگونه پروژه هایتان را در اسکرچ MIT به اشتراک بگذارید و یکی از اعضای 50 میلیونی اسکرچ شوید.
جلسه D-11 ثبت نام در سایت و ایجاد حساب کاربری 00:05:00
در این جلسه شما نحوه ایجاد حساب کاربری در سایت MIT را یاد میگیرید.البته اگر میخواهید به جمع برنامه نویسان اسکرچ محیط زیستی بپیوندید حتما راهنمای ایجاد حساب کاربری در سایت MIT را هم مطالعه نمایید. لینک این راهنما را در همینجا برایتان میگذارم.(روی متن همینجا کلیک نمایید)
جلسه D-12 ایجاد ، ذخیره و به اشتراک گذاری پروژه 23:44:00
در این جلسه شما با نحوه ایجاد ، ذخیره سازی و به اشتراک گذاری پروژه در سایت اسکرچ MIT را فرا خواهید گرفت. همچنین ذخیره سازی پروژه در کامپیوتر خود و بارگذاری پروژه را یاد میگیرید. 
جلسه D-13 ساخت استودیو و دعوت از دوستان 00:15:00
در این جلسه با ساخت استدیوها ، دعوت از دوستانتون برای مشارکت در استدیو و .... آشنا می شوید.
جلسه D-14 آشنائی با محیط کد نویسی آن لاین 00:06:00
در این جلسه بخشهای مختلف محیط برنامه نویسی اسکرچ نسخه 3 آموزش داده خواهد شد.
جلسه D-15 آشنائی با ساخت شخصیتها 00:09:00
جلسه D-16 آشنائی با نحوه صدا گذاری 00:00:00
جلسه D-17 ساخت یک انیمیشن ساده 00:00:00
آزمون
آزمون پایان دوره اسکرچ محیط زیستی سطح مقدماتی (D) 02:00:00
شرکت در دوره
 • رایگان
 • 12 دقیقه
7312 دانشجو ثبت نام کرده

آمار دوره

7312

نقد و بررسی دوره

 • دوره آموزشی برنامه نویس اسکرچ محیط زیستی سطح مقدماتی (D)

  5

  دانش آموزان و دانشجویان عزیز لطفا نظرات خودتان در اینجا بنویسید.
  واحد آموزش
 • دوره آموزشی برنامه نویس اسکرچ محیط زیستی سطح مقدماتی (D)

  5

  سلام و حسابی خسته نباشید خیلی ممنون از فرصت طلایی که در اختیار من قرار دادید و اجازه دادید تا تجربه جدیدی کسب کنم.این تجربه برای من بسیار لذت بخش و از وقتی تونستم در محیط اسکرچ کار کنم و بازی هایی رو بسازم که نمونه هاشون رو قبلا بازی کردم احساس توانمندی میکنم. اموزش ها بسیار شیوا بودند اما احساس میکنم خانم غفرانی تسلط بیشتری برای انتقال مطالب داشتن. قول میدم بهترین استفاده ها رو از اسکرچ بکنم و هربار که موفقیتی کسب کردم بر شما درود بفرستم ممنونم
  محمد رضا
 • دوره آموزشی برنامه نویس اسکرچ محیط زیستی سطح مقدماتی (D)

  ممنون محمد رضا جان ، همینکه احساس توانمندی میکنی و براحتی بیان میکنی انرژی ما برای ادامه راه چند برابر میشه. انشاالله بزودی آموزشهای سطح متوسطه را هم بارگذاری میکنیم . با تشکر اسکرچ محیط زیستی
  اسکرچ محیط زیستی

کاربران اخیر فعال

تصویر پروفایل Yasaman zareh
تصویر پروفایل Yasaman
تصویر پروفایل تارا
تصویر پروفایل Farham ahmadi
تصویر پروفایل 123456aa a
تصویر پروفایل علی دلشاد
تصویر پروفایل مهدی
تصویر پروفایل ساحل دستجردی

کاربران آنلاین حاضر در سایت

هیچ کاربری آنلاین نیست